Serial „Marszałek Piłsudski” i film „Polonia Restituta” z audiodeskrypcją w Dziale Zbiorów dla Niewidomych GBPiZS

W Serwisie Wypożyczeń On-line oraz w wypożyczalni Działu Zbiorów dla Niewidomych GBPiZS pojawiły się dwie nowości z audiodeskrypcją od Mazowieckiego Stowarzyszenia Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto”. Są to: ośmioodcinkowy serial „Marszałek Piłsudski” w reżyserii Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego oraz film „Polonia Restituta” w reżyserii Bohdana Poręby.

Biograficzny serial „Marszałek Piłsudski” to kronika życia Józefa Piłsudskiego, od wczesnej młodości do schyłku życia. Natomiast treścią filmu „Polonia Restituta” są wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę.

W Serwisie Wypożyczeń On-line udostępniono ścieżki dźwiękowe filmów z audiodeskrypcją, natomiast filmy z audiodeskrypcją na płytach są dostępne w wypożyczalni książki mówionej DZdN.

Audiodeskrypcja do serialu i filmu przygotowana została w ramach projektu „Wokół Niepodległej” realizowanego od 01.10.2017 do 30.11.2017 przez Stowarzyszenie „De Facto”.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

W ramach projektu przeprowadzono działania mające na celu podnoszenie poziomu wiedzy historycznej, rozwijanie umiejętności twórczego myślenia, samodzielnego wyciągania wniosków oraz popularyzowanie analitycznej i krytyczno-kreatywnej postawy wobec przeszłości wśród osób niewidomych i słabowidzących. Umacnianie postawy patriotyzmu (w tym patriotyzmu lokalnego), poprzez pogłębienie wiedzy o losach poprzednich pokoleń. Popularyzowanie wiedzy o osobach, wydarzeniach, miejscach pamięci, których oddziaływanie ma nie tylko lokalny, ale również ponadregionalny lub ogólnopolski charakter. W ramach projektu skierowane zostaną do osób niewidomych i słabowidzących: filmy i seriale z audiodeskrypcją, albumy sztuki z audiodeskrypcją i konkurs literacki.

Logo programu: Na prostokątnym białym tle czerwony napis niepodległa, nakreślony odręcznym pismem Józefa Piłsudskiego. Litery małe, krągłe, lekko pochylone w prawo. Litery d oraz l złączone u góry ozdobną pętelką. Po prawej czarna, cienka, pionowa kreska, za nią czarny napis drobnym drukiem w trzech poziomych rzędach: Polska, poniżej - stulecie odzyskania, poniżej - niepodległości.
Wpis opublikowany w Aktualności. Dodaj do zakładek permalink.