Ważna informacja dla czytelników zagranicznych

Drodzy Czytelnicy,

Zgodnie z obowiązującym prawem oraz wykładnią Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego istniejący obecnie stan prawny nie zezwala na wysyłanie książek za granicę. Dotyczy to również książek dostępnych on-line. Powodem zaistniałej sytuacji jest fakt, iż prawo autorskie jest prawem terytorialnym, czyli obowiązującym na terenie danego kraju. Pomimo tego, że w Polsce prawo sprzyja czytelnikom niewidomym, to w innych krajach prawo to jest rozumiane już o wiele bardziej restrykcyjnie. W tej sprawie trwają uzgodnienia międzynarodowe prowadzone przez WIPO (Światowa Organizacja Własności Intelektualnej agenda ONZ), gdzie istniejące prawo ureguluje omawiana Umowa międzynarodowa / Traktat o dozwolonym użytku dla osób niedowidzących i osób z ograniczonymi możliwościami czytania. Na dzień dzisiejszy nie możemy prawnie wysyłać książek za granicę.

Mamy świadomość, że prosimy o wiele. Będziemy wdzięczni za Państwa wyrozumiałość i cierpliwość, ponieważ dokładamy wszelkich starań, aby wznowić wypożyczanie książek za granicę. Z naszej strony możemy zapewnić, że Dział Zbiorów dla Niewidomych GBPiZS aktywnie uczestniczy w jak najszybszym rozwiązaniu omawianego problemu. Dzielimy się wiedzą dotyczącą wypożyczania książek, służymy radą tak, aby traktat był przygotowany odpowiednio i nie był dla nikogo krzywdzący.

Mamy nadzieję, że zarówno nasze starania jak i wszystkich osób zaangażowanych w rozwiązanie problemu wysyłania książek za granicę przyniosą szybki efekt w postaci wznowienia wypożyczeń, na których nam również bardzo zależy.

Z poważaniem

Zastępca Dyrektora

GBPiZS

Monika Cieniewska

Wpis opublikowany w Aktualności. Dodaj do zakładek permalink.