Uruchomiliśmy usługę DAISY Online

Szanowni Państwo.

Miło nam poinformować o kolejnej nowej funkcji w Serwisie Wypożyczeń On-line DZdN GBPiZS. Poniżej przesyłamy kilka podstawowych informacji na jej temat.

Tych z państwa, którzy zamierzają odwiedzić XIII edycję konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND, zapraszamy również do udziału w panelu dyskusyjnym, dotyczącym DAISY On-line. Spotkanie poprowadzi Monika Cieniewska – Zastępca Dyrektora ds. Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego; weźmie w nim udział także Grzegorz Złotowicz – Tyfloinformatyk w Dziale Zbiorów dla Niewidomych oraz Jolanta Złotowicz – Kierownik Sekcji Zbiorów Książki Mówionej. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Pl. Defilad 1 (wejście od ulicy Marszałkowskiej), Sala Rudniewa A, 4 grudnia (piątek), Godzina 13:30.

DAISY On-line to technologia przesyłania cyfrowych książek bezpośrednio z serwera do dedykowanych odtwarzaczy (np. Plextalk Linio Pocket, albo Victor Stream nowej generacji). Umożliwia dostęp do księgozbioru DAISY bez konieczności korzystania z komputera i przeglądarki internetowej, Serwis Wypożyczeń On-line DZdN staje się dzięki temu dostępny nawet dla osób niezaawansowanych w bezwzrokowej obsłudze komputera.

Wyboru książek można dokonywać na kilka sposobów:

1. Przez system menu usługi On-line, jeśli jest obsługiwany w odtwarzaczu.

2. Przez przeglądarkę internetową, dodając książki w standardzie DAISY do zbioru „Moje zakładki”.

3. Zdać się na wybór bibliotekarza: po pierwszym zalogowaniu do usługi Online, prosimy o kontakt z biblioteką i zgłoszenie, że czytelnik chce mieć książki przygotowywane przez bibliotekę.

Komunikaty usługi DAISY On-line są używane przez Serwis Wypożyczeń do publikowania ogłoszeń, przesyłanych również czytelnikom pocztą elektroniczną.

System dynamicznych menu DAISY On-line, umożliwia dostęp do następujących funkcji, jeżeli jest obsługiwany przez używany odtwarzacz:

Pozostały limit pobierania: podaje informację o limicie pobierania do wykorzystania w tym miesiącu.

Szukaj książki: umożliwia wyszukiwanie książek poprzez Wprowadzenie jednego lub kilku fragmentów nazwiska autora, tytułu książki, albo haseł przedmiotowych.

Szukaj autora: poszukiwanie autora przez wprowadzenie jednego lub kilku fragmentów nazwiska lub imion autora.

Lista autorów: wyświetlenie autorów, których nazwisko zaczyna się od podanej jednej, lub kilku pierwszych liter.

Szukaj tytułu: poszukiwanie książek, których tytuł zawiera wprowadzone fragmenty tekstu.

Lista tytułów: wyświetlenie książek, których tytuły zaczynają się od wprowadzonego jednego lub kilku znaków.

Szukaj cyklu i Lista cykli: analogicznie jak szukanie tytułów, ale dotyczy tytułów cyklu.

Szukaj lektora i Lista lektorów: analogicznie jak poszukiwanie autorów, ale dotyczy lektorów książki.

Szukaj sygnatury: umożliwia szybkie dotarcie do konkretnej książki przez jej sygnaturę.

Katalog tematyczny: pozwala przeglądać księgozbiór wg haseł przedmiotowych, służących do klasyfikacji treści książki.

Katalog nowości: pozwala wyświetlić aktualizacje księgozbioru w ciągu ostatniego roku, pogrupowane wg daty aktualizacji.

Więcej informacji, a w tym wskazówki jak podłączyć się do usługi, znaleźć można na stronie: https://wypozycz.dzdn.pl/wol/doserver.php

Wpis opublikowany w Bez kategorii. Dodaj do zakładek permalink.